Warsztat uczniowski w SP 35

4 marca Szkolna Drużyna Ambasadorów zorganizowała warsztaty dla uczniów klas szóstych w Szkole Podstawowej nr 35 w Częstochowie. Celem tych warsztatów było zapoznanie uczestników z historią pieniądza, jego funkcjami oraz zrozumienie związku między pracą a pieniędzmi.

Podczas warsztatów uczniowie mieli możliwość zobaczenia i dotknięcia najczęściej używanych w przeszłości środków płatniczych, takich jak zboże, kamienie, muszle, sól, bursztyn czy skóra zwierzęcia. Oglądali również prezentację na temat dawnych i współczesnych środków płatniczych, przygotowaną specjalnie na tę okazję. Po projekcji krótkiego filmu „Jakie cechy ma pieniądz” produkcji Prostej Ekonomii uczestnicy wzięli udział w dyskusji na temat pieniądza, jego cech i funkcji. Zadaniem uczniów było również ułożenie w grupach kartoników przedstawiających różne formy pieniądza w kolejności chronologicznej i opisanie używanych środków płatniczych. Nauczyli się rozróżniać współczesne pieniądze obiegowe od reprodukcji, „pieniędzy zabawkowych”, banknotów zagranicznych i tych już wycofanych z obiegu, co poszerzyło ich wiedzę teoretyczną o praktyczne umiejętności rozpoznawania autentyczności banknotów oraz uczenia się przez zabawę ekonomii.

Uczniowie-ambasadorzy projektu mieli okazję utrwalić i poszerzyć swoją wiedzę ekonomiczną, którą zdobyli podczas zajęć w swojej szkole macierzystej. Brali udział w przygotowaniu materiałów dydaktycznych, w tym prezentacji i eksponatów, a także debiutowali w roli nauczycieli, dbając o odpowiedni strój, zachowanie, sposób przekazywania wiedzy i emisję głosu.

Warsztaty zakończyły się podsumowaniem, podczas którego uczniowie dzielili się swoimi spostrzeżeniami i wrażeniami. Wszyscy wykazali się dużym zaangażowaniem, a warsztaty przeprowadzone przez ambasadorów spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem.