Biznes i zarządzanie

Na przełomie lutego i marca odbyły się we wszystkich klasach pierwszych oraz klasie 2f lekcje z zakresu finansów osobistych dotycząca pieniądza pt. “Narodowy Bank Polski i jego rola emisyjna”. 

Uczniowie poznali formy pieniądza na przestrzeni dziejów od barteru, przez pieniądz towarowy, płacidła, pieniądz bity, pieniądz papierowy, aż do pieniądza elektronicznego. Nauczyli się określać cechy i funkcje pieniądza. Omawiając funkcje banku centralnego wyjaśniali pojęcia takie jak: bank banków, bank państwa oraz bank emisyjny (z uwzględnieniem praw konstytucyjnych, ustalania wzorów i nominałów banknotów i monet, zasad wymiany znaków pieniężnych i postępowania z fałszywymi).

Uczniowie dowiedzieli się gdzie wybija się monety i drukowane są polskie banknoty. Zostali zapoznani z zabezpieczeniami serii “Władcy Polski”. Uczniowie samodzielnie z pomocą szkła powiększającego i światła UV mieli możliwość sprawdzenia zabezpieczeń min. mikrodruków, elementów widocznych w świetle UV, efektów wypukłości, nitek zabezpieczających, znaków wodnych, “korony”, zmiany koloru rozety … Zostali również zaznajomieni z zasadami wymiany uszkodzonych banknotów i postępowaniem z fałszywymi znakami pieniężnymi. W ramach ciekawostki dowiedzieli się, jaką średnią żywotność mają nasze pieniądze obiegowe oraz jakich banknotów jest w obiegu najwięcej. Uczniowie zbadali również polskie monety, odpowiadali na pytanie o awers i rewers, a także sprawdzali udogodnienia dla osób niewidomych i słabowidzących.

Podsumowaniem zajęć była gra Kahoot, która pomogła uczniom usystematyzować wiedzę i sprawdzić znajomość wprowadzonych pojęć i faktów.

Na kolejnym spotkaniu uczniowie dowiedzieli się czym jest numizmatyka, poznali najciekawsze polskie banknoty wyemitowana na przestrzeni ostatnich 100 lat. Mieli okazję zobaczyć naocznie kolekcję banknotów min. obejmującą okres od 1945-65 r. wypożyczoną od znajomego kolekcjonera na potrzeby lekcji, a także reprodukcje banknotów z serii Gazety Wyborczej “Banknoty polskie. Niezwykła historia kraju i pieniądza” z 2006 r. Na rzutniku obejrzeli najciekawsze monety kolekcjonerskie wybite w Mennicy Polskiej z serii: Wielcy Polscy Ekonomiści, Herby Województw, Odkryj Polskę, Wielkie aktorki, Zwierzęta świata. W końcowej fazie lekcji uczniowie dowiedzieli się o technicznych, a także artystycznych aspektach bicia pieniędzy.

Uczniowie nagrali film, badali zabezpieczenia polskich banknotów obiegowych, na podstawie zajęć szkolnych przygotowali się do warsztatów w SP 35, wykazali się wiedzą dotyczącą NBP i emisji pieniądza grając w Kahoota.