Historia i teraźniejszość

W lutym w ramach przedmiotu Historia i teraźniejszość odbyły się lekcje zatytułowane „Lekcja z ekonomią”. Lekcja była przeprowadzona w formie stacjonarnej i wiązała się z odwiedzinami w wyjątkowym miejscu a mianowicie w „Muzeum PRL-U” które znajduje się w V Liceum Ogólnokształcącym, które jest jedyną placówką edukacyjną w Częstochowie z takimi zbiorami. W lekcji przeprowadzonej przez nauczycielki HiT-u Annę Wewiór-Wiśniewską wzięło udział 224 uczniów.

W pierwszym etapie lekcji uczniowie dowiedzieli się, że 29 lat temu, 1 stycznia 1995 przeprowadzono denominację złotego. Od tego momentu mogliśmy już płacić znacznie niższymi, nominałami, zamiast „walizką” wcześniejszych, milionowych banknotów a 10 tysięcy zlotych stało się złotówką. Ciekawym doświadczeniem z pogranicza matematyki było przeliczanie dzisiejszych nominałów na dawne pieniądze. Następnie uczniowie zostali zapoznani z dalszymi informacjami, mi.n: o tym, że nowa jednostka pieniężna „złoty” otrzymała symbol PLN i zastąpiła „starego zlotego” z symbolem PLZ. Młodzież wyraziła także zainteresowanie historycznymi postaciami z awersów dawnego pieniądza, a zwłaszcza jedyną jak do tej pory kobietą na polskich banknotach, czyli Marią Curie-Skłodowską. W lekcji zastosowano pogadankę, dyskusję-burzę mózgów oraz prezentację eksponatów.

Na koniec niecodziennej lekcji uczniowie dowiedzieli się, że proces denominacji zakończył się 31 grudnia 2010 roku. A stare nominały, które być może pozostały w naszych domach, mają wartość kolekcjonerską.